Przeskocz do treści

Adopcja w Polsce

Wokół adopcji dzieci w Polsce narosło wiele mitów.

Fakt adoptowania dziecka ciągle nie przez wszystkich jest akceptowany społecznie. Z kolei do adopcji bardzo przychylnie nastawiony jest kościół, który wymienia ją zawsze wtedy gdy mowa o in-vitro.

Tymczasem warto podkreślić, że adopcja nie powinna być traktowana jedynie jako alternatywa dla in-vitro gdyż przewidziana jest ona nie tylko dla ludzi, który borykają się z niepłodnością.

Główne problemy związane z adopcją w Polsce to fakt, że czeka się na nią bardzo długo a lista zaleceń co do par jest tak restrykcyjna, że wiele osób wykluczanych jest już na wstępie. Staranie o adopcję zajmuje zwykle około 4 lat.

Pary po długich staraniach do ośrodków trafiają zwykle w wieku 37-38 lat. Nie wszyscy wiedzą, że wymagany jest 5-letni staż małżeński.

Różnica wiekowa między dziećmi a rodzicami nie może być większa jak 40 lat. Tak więc rodzice w pewnym wieku mogą już tylko adoptować starsze dziecko. Chętni muszą być niekarani, wykluczają ich także choroby psychiczne. Nie bez znaczenia jest także status społeczno-majątkowy. Kandydaci na rodziców muszą przejść przeszło roczne szkolenie na którym na zajęciach praktycznych uczą się jak być dobrymi rodzicami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *