Przeskocz do treści

Ciąża, a alkohol

Ciąża a alkoholPrzygoda związana z macierzyństwem trwa do końca życia począwszy od momentu bycia w świadomości ciąży.

Jest więc to przełomowa chwila, nierzadko przewracająca życie do „góry nogami”, jednakże bardzo wartościowa i pobudzająca człowieka (przyszłego ojca i matkę) do podjęcia nie tylko pełnej odpowiedzialności za swoje czyny ale także do dojrzałości życiowej, płynącej z niej nauki i mądrości.

Szczególnym problem jest spożywanie alkoholu prze przyszłe matki, jest to problem społeczny, który pomimo szeregu kampanii nadal występuje.

Konsekwencje są dla płodu jak i urodzonego dziecka znane nie tylko medykom ale dzięki inicjatywom także ogółowi społeczeństwa. Szkody jakie może wywołać alkohol są zbyt duże aby narażać nasze maleństwo przez 9 pierwszych wspólnych miesięcy jeszcze w brzuchu. Macierzyństwo to dar, dając komuś życie powinniśmy szanować tą odrębną a jednak pochodzącą „z nas” istotę, pozwalając jej rozwinąć wszelkie atrybuty potrzebne do przyszłego życia na świecie, w jakie może wyposażyć ją natura.

Alkohol to przeciwnik i tak warto postrzegać go gdy pragniemy jak najlepiej dla naszego dziecka (wszak miłość nie wyraża się w słowach lecz działaniach podejmowanych świadomie). Najgorszym problem jest gdy przyszła matka jest uzależniona.

Alkohol niszczy nie tylko płód ale i ją.

Warto podjąć leczenie, warto także prosić partnera o wstrzemięźliwość alkoholową w czasie ciąży. Oczywiście nie da się być perfekcyjną matką, żoną, córką jednakże warto się starać dla kogoś kto będzie nas zawsze i bezwzględnie kochał, kto przez wiele pierwszych lat życia będzie niemal czuł się nierozerwalną częścią swej rodzicielki, ufał we wszystkim i zawierzał swe życie. Niewątpliwie warto w ten sposób myśleć naszym nienarodzonym jeszcze maleństwie, nawet, gdy walczymy i ponosimy porażkę z alkoholizmem.

Ciąża jest szczególnym czasem dla każdej kobiety- warto zawczasu zadbać o wsparcie rodziny, partnera, poszukać przyjaznego lekarza, grupy wsparcia jeśli mamy problem alkoholowy. Warto wybrać się do specjalisty, który pomoże nam uporać się z problemem, zmotywuje do panowania nad własnymi decyzjami.

Jednocześnie pamiętajmy, iż poświęcenie się przez okres ciąży wcale nie musi oznaczać poświęcenia się w złym znaczeniu. Możemy przecież cieszyć się życiem i to bez alkoholu, a więc wyrobić w sobie nowy wspaniały nawyk, odkryć swą kobiecość z innej tajemniczej strony bycia kimś ważnym, zrozumieć i lepiej poznać swój organizm.

Ciąża nie jest końcem, a wręcz początkiem nowego życia, optymistyczne podejście, zrezygnowanie z używek, takich jak alkohol jest najpiękniejszym darem jakim możemy „zasilić” swe dziecko na całe życie … i dzień dłużej. Widząc zdrową i kochającą nas istotkę, słowo szczęście staje się prawdziwe i jednoznaczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *