Przeskocz do treści

Kolka pępkowa – nie jest straszna!

Ten problem bardzo często pojawia się w przypadku dzieci, a w szczególności tych, którzy nie przekroczyli jeszcze 10 roku życia. Na czym polega kolka pępkowa i w jaki sposób można pomóc dziecku, które musi się z nią zmierzyć?

Czym jest kolka pępkowa?

Kolka pępkowa to nic innego, jak silne bóle brzucha, które nagle atakują chorego. Ból taki skupia się w rejonie pępka, stąd też i nazwa schorzenia. Takie kolki zazwyczaj pojawiają się u dzieci pomiędzy 3 a 10 rokiem życia, stąd też zwykło się kolkę pępkową uznawać za jedną z chorób wieku dziecięcego. Bóle, które wywołuje atak kolki, są zazwyczaj bardzo silne. Dziecko często zwija się z bólu, jest on również powodem płaczu. Atak kolki pępkowej często połączony jest z nudnościami lub wymiotami. Atak taki trwa kilka, kilkanaście sekund. Ponieważ ból jest silny, a ataki pojawiają się nagle, problem ten w znacznym stopniu może utrudniać życie.

Skąd się biorą takie problemy?

Przyczyny kolki pępkowej są dość dobrze znane. Wiadomo, że atak bólu pojawia się wtedy, gdy dochodzi do gwałtownego skurczu mięśni gładkich jelita grubego. Skurcz taki pojawia się zazwyczaj jako reakcja na czynniki stresowe, choć są i takie dzieci, w przypadku których główną przyczyną problemów z atakami kolki pępkowej są infekcje lub tez problemy związane z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego.

W jaki sposób można pomóc dziecku w walce z kolką pępkową?

Leczenie kolki pępkowej nie jest wcale trudne. Ważne jest, by ustalić przyczynę problemów i wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne. Jeśli okaże się, że kolki są efektem stresu, można korzystać, po konsultacji z lekarzem, z niezwykle pomocnych w takich sytuacjach leków rozkurczowych. Są dzieci, którym w walce z kolką pomaga herbata koperkowa lub też rozplanowanie posiłków w taki sposób, by jeść częściej, za to w mniejszych ilościach. Ważne jest też zapewnienie dziecku spokoju, szczególnie w chwili, gdy kolka pępkowa okazuje się stresową reakcją na domowe problemy, np. zbyt częste i zbyt głośne kłótnie rodziców.

Choć kolka pępkowa nie jest problemem niebezpiecznym, dziecko w czasie napadu bólu cierpi. Choć trwa on kilka sekund, dla dziecka nagłe ataki tak silnego bólu są poważnym problemem. Warto zadbać o to, by mu pomóc, zwłaszcza w chwili, gdy problemy z bólem w okolicy pępka są niczym innym, jak tylko reakcją dziecka na zbyt silny stres. Zapewnienie mu spokoju może się często okazać lekiem równie skutecznym, jak podawanie środków rozkurczowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *