Przeskocz do treści

Najczęstsze błędy rodzicielskie

błędy rodzicielskiePosiadanie potomstwa jest marzeniem prawie wszystkich, (choć nie wszystkich) osób dorosłych pozostających w związkach małżeńskich, (lecz nie tylko w związkach).
Posiadanie dziecka to jedna sprawa, a wychowanie dziecka, to zupełnie coś innego, do czego trzeba by się solidnie przygotować, lub chociaż zapoznać z podstawami poprawnego postępowania rodzicielskiego.

Pomijając karygodne postępowanie rodziców w przypadku różnych patologii, które powinny w sposób całkowity wykluczyć możliwość wychowywania dzieci, dobrze by było skupić się na sprawach w gruncie rzeczy wydawałoby się błahych, lecz bardzo istotnych dla psychiki wzrastającego dziecka. Na najczęstszych błędach popełnianych przez nawet odpowiedzialnych, jak wydawałoby się rodzicach.

Wychowanie dziecka, to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Zadaniem rodziców jest wychowanie "szczęśliwego dziecka". Takiego, które bardzo dobrze poradzi sobie w dorosłości, mierząc się z przeciwnościami losu, oraz takiego, które będzie potrafiło zachować się po ludzku, również we wznioślejszych momentach w swoim życiu.

Co trzeba zaliczyć do najczęstszych błędów rodzicielskich ?

Faworyzowanie jednej z pociech.

Przyczyny takiego faworyzowania mogą być różne: dziecko chore, dziecko zdolne, dziecko grzeczne, dziecko ładne, dziecko uległe itd.
Takie faworyzowanie jednego z dzieci w rodzinie prowadzi do wielkiego spustoszenia w psychice drugiego dziecka, które czuje się gorsze, pomijane, nieakceptowane, niekochane, a tym samym radykalnie zmniejsza się u wzrastającego dziecka poczucie własnej wartości. Które to poczucie ciężko odbudować, nawet w dorosłym życiu.
W takiej sytuacji, gdy z powodu choroby pociechy - rodzic zmuszony jest poświęcać więcej uwagi jednemu z dzieci, najwłaściwszym wydaje się szczera rozmowa z dzieckiem, o tym - dlaczego rodzic zmuszony jest zwracać większą uwagę na dziecko chore. Przy jednoczesnym zapewnieniu o swojej miłości, mimo mniejszego kontaktu.

Pozytywne wzmacnianie.

A więc udzielanie przez rodzica dziecku pochwał - współmiernych do sukcesu. Z naciskiem na słowo "współmiernych", to znaczy nie na wyrost pochwał, ale również i nie takich, które będą pomniejszać zasługi pociechy. Zawsze lepiej jednak pochwalić.

Bezgraniczna tolerancja i przyzwolenie niemal na wszystko.

Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj postępowania rodzicielskiego nie jest odpowiedni.
Zbyt rygorystyczne wychowanie wychowywanie dziecka może doprowadzić do powstania u niego nerwic, lub różnego rodzaju fobii. Z drugiej strony daleko posunięta tolerancja i tak zwane i modne ostatnimi czasy "bezstresowe wychowanie" również zniekształci charakter dziecka w złą stronę: - że wszystko dozwolone, że wszystko można.
W tym przypadku i w innych przypadkach również - najlepszym wydaje się być "złoty środek".

Spełnianie wszystkich zachcianek pociechy i nie uczenie oszczędności i rozważnego dysponowania rzeczami, budżetem, to kolejny minus na koncie rodziców.

Brak częstego kontaktu z dzieckiem.

Wychowanie dziecka zdrowego moralnie i psychicznie, to ciągły kontakt rodzic - dziecko. To rozmowy z rodzicem, o sprawach mniej, lub bardziej ważnych. To wysłuchanie dziecka. I ustosunkowanie się do jego wypowiedzi, tak po rodzicielsku, dorośle, mądrze i odpowiedzialnie.

Wypowiadane słowa

Przy wychowaniu dziecka ważne są nie tylko czyny, lecz również i słowa. Tak mało uwagi zwracają rodzice na wypowiadane słowa, które ranią młodego człowieka. A wypowiadane są przez rodzica nieświadomie, ale publicznie: na na forum rodziny, czy na forum przyjaciół. Słowa wypowiadane ot tak bezmyślnie, niewinnie, a dotyczące ich dziecka i będące intymną sprawą dziecka np. że dziecko się moczy, że dziecko dużo je, że dziecko ma jakąś dolegliwość, że dziecko z czymś sobie nie radzi itd.

Błędy wychowawcze popełniane przez rodziców można by mnożyć. Bo choć większość z nas stara się postępować odpowiednio, to jednak wciąż mało świadomie postępujemy w stosunku do swoich wzrastających dzieci.
Warto więc popracować nad tą świadomością dotyczącą wychowania młodego pokolenia. Wychowania osób nam najbliższych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *