Przeskocz do treści

Rodzaje praktyk medycznych, a ciąża. Wady i zalety.

rodzaje praktyk medycznychJednym z najważniejszych wyzwań stojących przed współczesną kobietą jest macierzyństwo.

Należy od razu zaznaczyć, że ciąża jest normalnym stanem, a nie jak często słyszy się w obiegowych opiniach chorobą. Aktualnie wiedza medyczna pozwala nie tylko kobietom zaplanować macierzyństwo ale także płeć. Istotne jest aby ciąża kobiety kojarzyła się z przyjemnym doświadczeniem, a nie ogromnym wyzwaniem. Zachodzące zmiany społeczne w tej kwestii rokują ku temu. Warto jednak przed podjęciem świadomej decyzji, o ciąży i macierzyństwie zastanowić się nad rodzajem praktyki medycznej. Coraz częściej bowiem kobiety chcą decydować, o swojej ciąży, przykładowo jedne całkowicie polegają na zdaniu lekarza prowadzącego, inne zaś potrzebują partnerskiego podejścia, możliwości podejmowania wielu decyzji o sobie samodzielnie, a jednocześnie przyzwoleniu w najbardziej decydujących kwestiach na oddanie głosu dla specjalisty. Ciąż trwa 9 miesięcy, jest to trudny czas dla kobiety zarówno chorej jak i zdrowej. Nasze wyobrażenia związane z macierzyństwem, połogiem, porodem czy przebywaniem w stanie radosnego oczekiwania często są już ukształtowane, złe doświadczenia w związku ze zderzeniem z tym jak realnie działa system opieki nad kobietą w ciąży i połogu sprawiają, że poszukiwanie własnej drogi jest nie koniecznością ale wyborem świadomej przyszłej matki.

Poza możliwością wyboru rodzaju porodu wyróżniamy pięć podstawowych, najbardziej znanych na świecie praktyk medycznych, z których można skorzystać.

Na wstępie do omówienia owych praktyk, warto zaznaczyć, że w Polsce nie wszystkie z nich są dostępne aczkolwiek warto podjąć tu dyskurs z służbą zdrowia. Najbardziej znaną praktyką jest indywidualna praktyka medyczna. Każda wizyta w systemie wiąże się z tym, że prawie cały czas mamy kontakt z jednym specjalistą, co samo w sobie jest plusem i minusem. Może okazać się, że dany lekarz nie będzie nam odpowiadał, poświęcał wystarczającej ilości czasu bądź nie będzie mógł pojawić się podczas porodu. Niewątpliwym plusem jest tu fakt, iż nieprzerwany kontakt z tym samym specjalistą (na przykład położnikiem) może zwiększyć nasze poczucie bezpieczeństwa, oddziaływać na komfort psychiczny. Podobnym rodzajem praktyki jest medyczna praktyka partnerska lub grupowa.

W tej praktyce kobieta w ciąży ma okazję poznać wszystkich specjalistów, rozpisywany jest plan rotacyjny, zgodnie z którym kilku lekarzy może opiekować się tą samą pacjentką. Nie każdej przyszłej matce może odpowiadać dany specjalista z zespołu jak i taka forma prowadzenia jej ciąży. Jednakże poznanie różnych opinii specjalistów może być przydatne. Inną praktyką grupową jest tak zwana praktyka kombinowana- polega ona na tym, że ciężarna ma dostęp do co najmniej jednego lub dwóch położników jak i analogicznie położnych.

Ciekawym rozwiązaniem w tej praktyce jest możliwość wybrania porodu przeprowadzonego w asyście położnej, a w razie pojawienia się komplikacji od razu wzywany jest lekarz specjalista. Kobiety w ciąży, tak zwane pacjentki z niskim ryzykiem mogą także korzystać z praktyki opartej na ośrodkach położniczych lub porodowych. Mowa tu, o instytucjach, które przykładowo mogą znajdować się w szpitalach, czy oddzielnych zespołach budynków, gdzie są specjalne sale porodowe. Ciężarnymi zajmują się dyplomowane położne, rola lekarza jest ograniczona- jest on wzywany w razie potrzeby.

Wiele kobiet w ciąży preferuje opiekę dyplomowanej położnej i jej udział w porodzie, stąd system ten posiada wiele zalet natury psychicznej dla ciężarnej.

Jednakże jeśli podczas ciąży wystąpią komplikacje praktyka ta nie sprawdza się, trzeba od nowa szukać budzącego zaufania lekarza. Innym problemem jest tu sprawa samego porodu. Jeśli odbędzie się on w niezależnym centrum, a wystąpią powikłania i komplikacje możliwe jest, że kobietę podczas akcji porodowej będzie trzeba przetransportować do szpitala. Ostatnią godną uwagi praktyką, która jest niedostępna w Polsce jest niezależna praktyka dyplomowanej położnej. Opieka nad ciężarną jest tu bardzo zindywidualizowana. Poród odbywa się zazwyczaj w sposób naturalny (a może być przeprowadzony nawet w domu). Ciekawym rozwiązaniem jest tu fakt, iż to położna kontaktuje się z lekarzem konsultując ciążę, poród i połóg podopiecznej. Decyzję o ciąży i macierzyństwie warto poprzedzić zapoznaniem się nie tylko z rodzajami praktyki medycznej ale przede wszystkim odpowiednim jej doborem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *